Ринок зовнішньої реклами в місті Києві

4 июня 2007 г.
Круглий стіл у редакції газети “Хрещатик” 1 червня 2007 року
Дмитро ДЖАНГІРОВ, в. о. головного редактора газети “Хрещатик”:
Сьогодні ми вирішили поговорити на гостру тему — ринок зовнішньої реклами в місті, перш за все у зв’язку із останніми змінами в “правилах гри”. Наша увага до цього ринку пов’язана також з тим, що половину, за даними минулого року, 49 % — майже половину ринку зовнішньої реклами — було зосереджено в Києві; зростання за останній рік у країні — 30%. Тобто, здається, всім повинно вистачати місця на цьому ринку...
Сергій ЧЕРЕП, начальник Головного управління з питань реклами КМДА, депутат Київради:
Що стосується оголошеного підвищення тарифів — це не основне питання на сьогоднішній день для ринку зовнішньої реклами, але актуальне для операторів ринку. Було кілька варіантів підвищення — вони розрізнялись за різними сегментами цього ринку — тобто для білбордів, сіті-лайтів тощо. Зрештою Головне управління економіки затвердило, може, трохи спрощений, але реальний варіант — підвищення в середньому на 15 % на всіх носіях. Врахували насамперед рівень інфляції за два з половиною роки, протягом яких тарифи не підвищувались.
Цього тижня на нараді у першого заступника голови КМДА Дениса Басса прийняли рішення, що спільною групою, за участю всіх зацікавлених сторін розроблять формулу, яка детальніше врахує специфіку ринку, специфіку роботи компаній, відмінності між носіями. Тобто ми отримаємо диференційовану та складну формулу, згідно з якою потім можна буде переглянути тарифи.
Але до цього запрацює КП “Київреклама” на повну потужність, запрацює нове управління, дай Боже,— в новому офісі і з новими положеннями, які ми трохи згодом приймемо і щодо зовнішньої реклами, і реклами на транспорті.
Артем БІДЕНКО, голова координаційної ради Асоціації зовнішньої реклами:
Змушений сказати, що насправді на сьогоднішній день є певна маніпуляція з усіх сторін. Наприклад, нині ми говоримо про зміну правил гри. Насправді ніякі правила гри не змінюються. Вже четвертий рік діють типові правила, ухвалені Кабінетом Міністрів, а Київ — єдине місто, яке ці правила не прийняло. Тобто фактично вони діяли, але не юридично. Це створювало багато можливостей для певних корупційних дій.
Рекламісти завжди виступали за те, що треба привести правила зовнішньої реклами у відповідність до законодавства, щоб не лише великі компанії могли захищати свої права, заходячи до кабінетів й запитуючи: “Ну що, будемо судитися, чи як?”, а й “маленькі”, що не мають такої можливості, могли б тикати пальцем у ці правила і казати: “Маю право!”
Нова влада поставила нові правила на шлях реформ, і врешті-решт у квітні оприлюднила проект, який справді на 80 % врахував наші пропозиції. Що ж стосується тарифів, то питання не в тому, піднімати чи не піднімати. Питання в тому, яким чином це робити. Мова йде про підвищення на 15 %. Але на згаданому засіданні у Дениса Басса, коли ми показали формулу, згідно з якою можна рахувати ціни на зовнішню рекламу, представник Управління економіки та цінової політики сказав: “Ой, справді! Є така формула. Давайте подумаємо, як її покращити, і в січні за нею порахуємо!” Тобто ринок не пропонує нічого поганого, агресивного, лобістського, навпаки, ринок пропонує раціональні механізми, а влада трошки гальмує (це її природа — механізм бюрократії), потім каже: “А, справді, є в цьому сенс, давайте зробимо таким чином”. Сподіваюся, що й цей круглий стіл, мабуть, сприятиме порозумінню щодо певних моментів, бо абсолютно чесно треба визнати, що ніяких принципових протиріч між чиновниками і бізнесменами сьогодні немає. Є протиріччя, мабуть, у світогляді. Коли ми нарешті зрозуміємо, що, умовно кажучи, гроші справді потрібно збирати, але потрібно й зрозуміти, що буде, якщо збільшення розцінок негативно вдарить по ринку? Аналіз регуляторної політики вимагає і аналізу впливу тарифів на ринок зовнішньої реклами, а не лише заяв, що чим більше ми зберемо грошей, тим краще для міста. А чи добре це для ринку? Ніхто не провів такого аналізу.
На сьогодні в Україні працюють в сфері зовнішньої реклами 4 іноземних інвестори, п’ятий готується вийти, і всі ці інвестори із задоволенням купують все, що стоїть залізне і на що можна наклеїти постер. Дрібні та середні компанії беруть кредити й ставлять щити винятково для того, щоб через рік продати їх утридорога. Те, що при цьому страждають нормальні компанії, брудниться місто, а сам ринок зовнішньої реклами не багатшає — це факт. Необхідно глибше проаналізувати тенденції ринку.
Насправді в Києві темпи зростання ринку, в порівнянні з Україною в цілому, зменшилися на 5—8 %. (22 проти 30 %). Ця негативна тенденція є результатом нестикування інтересів різних груп і того, що часто ми один одного не слухаємо. Тому пропонуємо взяти ті пропозиції до порядку, взяти формулу для підвищення тарифів, проаналізувати кошти, що заробляє “Київреклама”, сісти всім, порахувати й ухвалити. Таке рішення чисто політичного характеру справді ухвалили на круглому столі у Дениса Басса. Нині потрібно, щоб до справи взялися юристи Держкомпідприємництва, Антимонопольного комітету, “Київреклами” та нашої асоціації.
Дмитро ДЖАНГІРОВ:
Чи ринок у Києві прозоріший? Чи поменшало незареєстрованих або сумнівно зареєстрованих рекламних конструкцій?
Артем БІДЕНКО:
Я працюю на ринку вже 5 років і не пам’ятаю, щоб отак безнаказано, як нині, ставили щити на бульварі Шевченка, на Московській, Володимирській площах, в центрі. Це свідчить про те, що хтось користується хаосом, що існує, на свою користь. З іншого боку, фінансові потоки “освітляються” за рахунок іноземних інвесторів — це нормальний ринковий процес.
Коли ж ухвалять нормальні правила — буде якийсь рух. Поки що — повний хаос.
Борис МАКСИМЕЦЬ, директор КП “Київреклама”:
Я не погоджуюся з такими категоричними думками. Якщо брати кількість площин, встановлених без дозволу, вона не сягає навіть 1 % від загальної кількості.
Насправді хаосу ніякого немає. Хаос — це коли немає ні правил, ні регламенту, ні якогось результату. Візьму конкретно “Київрекламу”. Сидить директор, який має реальний статут, реальний план та реальних гравців ринку. За показниками, на сьогодні ніякого хаосу в “Київрекламі” немає і не буде. Тому що все, що сьогодні приходить до “Київреклами”, контролюється.
Наприклад, ми зробили звірку великих рекламних гравців. З точки зору інвентаризації договорів, якої боялася принаймні частина ринку гравців, мовляв, інвентаризація — це привід, щоб нас “зрізати”, поміняти терміни у дозволах і взагалі буде “безчинство”. Звірка показала, що за півроку ніхто ні в кого нічого не забрав, але потихеньку наводимо порядок. Ми знайшли 910 боржників, й за останній місяць їхні борги сягнули майже 4 млн грн. Виявили майже 400 незаконно встановлених конструкцій. Але ці незаконні конструкції потрібно розглядати з точки зору процедури. Якщо людина подала документи до “Київреклами” і вони знаходяться на погодженні, то не можна казати, що це є порушення. Ми готові цим людям допомогти, щоб вони завтра отримали нормальний реальний статус. Проте є частина конструкцій, що на сьогоднішній день не мають ні документів, ні власників. Коли на бульварі Шевченка незаконно поставили сім білбордів, наступного дня ми їх демонтували.
Віталій АПОСТОЛОВ, голова представництва Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва у м. Києві:
Я приєднуюсь до керівника “Київреклами”, що процес позитивний з боку влади. Але, можливо, через те, що це робимо вперше, існує кілька проблемних моментів. Тому розгляд цих питань затягнувся.
Я особисто як голова представництва повернув кілька розпоряджень, але ж від цього вони виграли якісно. Згадайте, яким був перший проект розпорядження — він ускладнював процедуру для всіх операторів ринку, залишаючи шпарину для привілеїв. Робота затяглася тому, що влада, хоч і ініціювала цей процес, але пізно зрозуміла, що треба радитися з учасниками ринку. Я вже не кажу за той тиск, який я витримав й далі витримуватиму, але хочу наголосити наступне: якби влада ще з осені залучила до обговорення всіх учасників ринку, то це розпорядження підписали б у березні.
Що таке підвищення тарифів? Просто так підвищувати взагалі нічого не можна. Коли держава створює нові правила гри, впливає на ринок у якійсь галузі, вона повинна довести економічну доцільність свого впливу. При цьому мають враховуватись статистичні дані, про які ви говорите. Місяць тому оприлюднили проект, де є аналіз регуляторного впливу. На нараді у Дениса Басса я зачитував пункт 6, де про суб’єкт господарювання написано лише три рядки, що зводяться до одного: суб’єкти господарювання платитимуть більше коштів за встановлення реклами. А де ж аналіз, як це вплине на певні види носіїв, де економічна доцільність? Тут розглянули лише одну складову, й висновок справедливий — справді потрібно наповнювати бюджет. Але аналізу з інших складових немає.
Олександр НОЩЕНКО, Генеральний директор компанії “Луверс”, депутат Київради:
Справа, безумовно, не у тексті положення. Має бути різниця між Положенням Кабінету Міністрів України і столичним Розпорядженням. Адже не можна однаково регулювати питання реклами у Жмеринці і Києві, мають бути враховані особливості столиці.
Щодо цін, то в Києві вони ніколи не формувалися об’єктивно, на основі закону. Навпаки, закон писали таким чином, аби виправдати цифри, які “малювали”: до затвердження бюджету вже було відомо, яка сума має надійти. І через те, що ціни завищували, не враховувався фактор розвитку, підтримки нових технологій тощо. Завжди в першу чергу враховувалася політична складова ситуації.
Щоправда, сьогодні тиск політики на рекламу значно знизився. Є кілька сильних політичних гравців, ніхто з них не хоче вести себе “нецивілізовано”, вони домовляються. Наприклад, ніхто не зрізає рекламу конкурента. Я вважаю, що подібна ситуація вже ніколи не виникне.
Сергій ЧЕРЕП:
Всі говорять про те, що ринок нерентабельний, все важче продавати площі, при цьому ринок дає 30 % зростання. Запитання до бізнесменів — який сенс займатися нерентабельним бізнесом?
Олександр НОЩЕНКО:
У середньому рентабельність нашого бізнесу більша, ніж депозит у банку, найкращий показник — приблизно 30 %. Аби журналісти не хапалися за цю цифру, я підкреслюю: у найкращі часи, у найкращих місцях. А яка цифра буде у другому півріччі цього року — невідомо. До того ж ці гроші ще потрібно заробити, все залежить від активності ринку.
Дмитро ДЖАНГІРОВ:
А наскільки виросли розцінки на розміщення реклами за той же час?
Артем БІДЕНКО:
Вони зменшилися.
Костянтин НУЖНЕНКО, компанія “Спектр-медіа”:
Я представляю компанію “Спектр-медіа”, ми досить молода організація, нам 2 роки. За рентабельністю нашої компанії я бачу, що ми в цьому році при тих самих обсягах заробляємо приблизно вдвічі менше, ніж минулого. З іншого боку, маленькій компанії легше. Ми працюємо винятково для себе і своїх клієнтів, при цьому розраховуємо на власний професіоналізм.
Хрещатик


Комментарии

Еще никто не оставлял комментариев к данному материалу.

Добавить комментарийПохожие статьи

 • Київський міський голова Леонід Чернівецький підписав розпорядження «Про питання зовнішньої реклами Київський міський голова Леонід Чернівецький підписав розпорядження «Про питання зовнішньої реклами
  З метою впорядкування розміщення зовнішньої реклами у столиці, Київський міський голова Леонід Чернівецький підписав розпорядження «Про питання зовнішньої реклами у місті Києві». Про це повідомляє прес-служба КМДА.
 • Позачергові вибори до Верховної Ради України спричинять дефіцит площин на ринку зовнішньої реклами Позачергові вибори до Верховної Ради України спричинять дефіцит площин на ринку зовнішньої реклами
  Оголошені Президентом дострокові вибори спричинять різке зростання попиту на рекламні площини по всій країні. Ціни для комерційних клієнтів піднімуться мінімум на 30%, про що вже давно говорять оператори, ціни на розміщення політичної реклами будуть ще більшими. На сьогодні середня вартість якісної площини формату 3х6 у Києві починається від 650 дол. США.
 • СПЗР оголошує тендер на проведення комплексу досліджень в галузі зовнішньої реклами України СПЗР оголошує тендер на проведення комплексу досліджень в галузі зовнішньої реклами України
  Ринок зовнішньої реклами України в 2008 році демонструє стабільно високі показники кількісного та якісного зростання. За даними Всеукраїнської рекламної коаліції зростання обсягів ринку цього року складе 22% та досягне 230 млн. дол. Не зважаючи на загальну економічну кризу в країні, значне зростання витратної складової операторів (до 40%), а також рекордну кількість заборонних законодавчих ініціатив з боку Верховної Ради, в тому числі заборону з 2009 року реклами алкогольних і тютюнових виробів, ринок зовнішньої реклами зберіг основних клієнтів та обсяги рекламних замовлень, а найбільші оператори   вдвічі збільшили витрати на покращення обслуговування парку рекламоносіїв.
 • Оператори ринку зовнішньої реклами збільшують витрати на покращення обслуговування парку рекламоносі Оператори ринку зовнішньої реклами збільшують витрати на покращення обслуговування парку рекламоносі
  Найбільші оператори ринку зовнішньої реклами України планують вже з вересня 2008 року вдвічі збільшити витрати на покращення обслуговування парку рекламоносіїв. Компанії BigBoard, Gallery Ukraine, Луверс, РТМ, News Outdoor Ukraine та "Перехід Аутдор" оголосили про спільну ініціативу з забезпечення якості обслуговування своїх парків рекламоносіїв.
 • Загальні данні про ринок зовнішньої реклами України Загальні данні про ринок зовнішньої реклами України
  За результатами першої половини 2008 року, дані компанії UMM. Відповідно до прогнозів Всеукраїнської рекламної коаліції (ВРК) у 2008 році обсяг рекламно-комунікаційного ринку України складе близько 2,303 млрд. дол. Це на 25% більше ніж в 2007 році. В 2007 році ринок продемонстрував 34% росту, досягнувши 1,84 млрд. дол.
 • Перший тематичний семінар галузі зовнішньої реклами Перший тематичний семінар галузі зовнішньої реклами
  14 травня в рамках виставки «Юриспруденція-2008», що нині проходить у приміщенні Палацу спорту, за участю ТОВ «Юридичної фірми «Кредо Класик Консалтинг» та КП «Київреклама» вперше відбувся тематичний семінар в галузі зовнішньої реклами на тему "Зовнішня реклама в м. Києві. Аналіз змін законодавства в сфері розміщення зовнішньої реклами в м. Києві. Судова практика»".
 • Оператори зовнішньої реклами прагнуть взаємодії з ДАІ Оператори зовнішньої реклами прагнуть взаємодії з ДАІ
  В Тернопільській області за ініціативи місцевого управління ДАІ розпочато соціальну кампанію засобами зовнішньої реклами, мета якої – донести до учасників дорожнього руху важливість дотримання правил дорожнього руху. Асоціація зовнішньої реклами України, вбачаючи у цьому прецедент, наголошує на перспективності такого роду співпраці.
 • Заява Спілки підприємств зовнішньої реклами щодо законопроекту Президента України Заява Спілки підприємств зовнішньої реклами щодо законопроекту Президента України
  Спілка підприємств зовнішньої реклами звертає увагу учасників ринку на значні порушення процедури обговорення поданого Президентом України проекту закону щодо регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.  Прийняття цього документу не тільки завдасть значних збитків галузі та спричинить банкрутство багатьох компаній, але й призведе до повної заборони частини популярних нині типів рекламоносіїв.
 • Заява Спілки підприємств зовнішньої реклами Заява Спілки підприємств зовнішньої реклами
  Спілка підприємств зовнішньої реклами (СПЗР) звертає увагу органів місцевої влади та учасників ринку зовнішньої реклами м. Києва на порушення процедури громадського обговорення проекту Правил благоустрою м. Києва. Відповідно до п.п. 1.5 та 1.6 проекту Правил благоустрою м. Києва, який було оприлюднено 6 червня 2007 року в газеті «Хрещатик» №19 (369), гарантується право громадян безпосередньо або через своїх представників у громадських організаціях, професійних спілках брати участь у обговоренні проекту цих Правил на громадських слуханнях, які організовує виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
 • Позиція Асоціації зовнішньої реклами України стосовно ситуації в галузі зовнішньої реклами Києва Позиція Асоціації зовнішньої реклами України стосовно ситуації в галузі зовнішньої реклами Києва
  «…Вважаємо, що на сьогодні першочергове завдання — не публічні виступи, а внесення у письмовому вигляді продуктивних пропозицій та аргументованих зауважень з метою вдосконалення та термінового прийняття нового Порядку розміщення рекламних засобів у м. Києві, узгодженого з вимогами чинного законодавства…» — саме під таким приводом чиновники КМДА свого часу відмовились від участі у круглому столі, організованому Асоціацією зовнішньої реклами, та присвяченого аналізу рекламного ринку Києва.

Твои Объявления