Андрій Шевченко: За 2-3 роки в Україні не буде преси, фінансованої з бюджету

19 апреля 2007 г.
18 квітня  у Києві за сприяння Комітету ВР з питань свободи слова та інформації, Програми сприяння парламенту України університету Індіани і Української освітньої програми реформ відбулася конференція «ЗМІ і влада – регіональний вимір». У заході взяли участь голови постійних комісій обласних рад з питань ЗМІ та керівники обласних прес-клубів Українського освітнього центру реформ. Учасники обговорили основні напрями законодавчого забезпечення реформування інформаційного простору України. Доповідач з цього питання, голова профільного парламентського комітету Андрій Шевченко, зупинився на трьох тематичних блоках: роздержавлення друкованих ЗМІ, редакційна політика та акредитація журналістів. Андрій Віталійович запевняє, що за 2-3 роки в Україні не буде преси, фінансованої з бюджету. Проте, за його інформацією, у регіонах медіа ще не готові до роздержавлення. На сьогодні лише 15% регіональних комунальних ЗМІ працюють у власних приміщеннях, 69% - орендують комунальне майно. Працівники комунальних ЗМІ, сказав голова комітету, майже повністю залежні від місцевої влади, отримують низькі зарплати тощо, але мають і переваги – відомі бренди, досвід професійних журналістів тощо. Тому перспективи роздержавлення комунальної преси, на думку Шевченка, є оптимістичними.
Андрій Шевченко перелічив пріоритети, які визначили перед собою члени  Комітету: створення системи суспільного мовлення, роздержавлення преси, забезпечення прозорості медіаринку, впорядкування рекламного ринку, вільний доступ до інформації, підтримка українського виробника, шліфування чинного законодавства (закони «Про ТБ і РМ», виборче законодавство тощо).
Інші доповідачі -  радник глави Секретаріату Президента України Дмитро Котляр та заступник керівника прес-служби апарату Верховної Ради України Ірина Кармелюк - зупинилися на практиці висвітлення у медіа діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування. Зокрема, Дмитро Котляр представив Типові правила акредитації працівників ЗМІ та незалежних журналістів при органі влади, розроблені Національною комісією з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі. Їх положення лягли в основу правил акредитації, які розробили в Секретаріаті Президента. Акредитація стосується як ЗМІ, так і Інтернет-видань, інформагенцій, фрілансерів. Відмовити журналістові в акредитації може лише керівник органу, але не прес-служба, і підставою для такого рішення не може бути зміст матеріалів. Припинення акредитації, згідно з правилами, може бути оскаржене в суді. Ірина Кармелюк розповіла як відбувається акредитація на практиці. Наприклад, у Верховній Раді ще не було жодного випадку позбавлення журналіста акредитації. Були згадані також останні скандальні випадки з відмовою в акредитації журналістки в Харкові та нові правила, запроваджені в Кримському парламенті, які спричинили протести журналістів.
З другого основного питання порядку денного конференції про редакційні статути та редакційну політику виступили директор з розвитку фундації «Центр суспільних медіа» Василь Самохвалов та директор Інституту медіа права Тарас Шевченко. Врегулювання цього питання Законом України «Про ТБ і РМ» не привело до активізації журналістської спільноти, яка в першу чергу мала б бути зацікавлена у прийнятті редакційних статутів.
На жаль, через відсутність обох доповідачів не було розглянуте питання законодавчого забезпечення програми роздержавлення ЗМІ (темпи і методи її реалізації). За опитуванням «ТК», присутніх найбільше цікавило саме це питання. Зокрема, генеральний директор регіональної телестудії «Галичина» (Івано-Франківськ) Ольга Бабій хотіла довідатися, що буде з україномовними ЗМІ після роздержавлення, якщо вже зараз державна мова не в пошані, і чи враховуватимуть при роздержавленні права на інтелектуальну власність колективів. Представника Кіровоградщини, заступника редактора обласного тижневика «Новий погляд» Олену Дзядух цікавило, від кого має на місцях виходити ініціатива про роздержавлення, якщо самі місцеві ЗМІ в переважній більшості цього не хочуть.
Учасники конференції підняли також питання висвітлення діяльності місцевих органів влади за допомогою підписаних угод, згідно з якими, влада має купувати певний обсяг площі у ЗМІ. Але на практиці це проблематично зробити через недосконале законодавство про тендери.
На завершення відбулася вільна дискусія про відкритість влади та суспільну відповідальність ЗМІ.
Світлана Остапа
Телекритика


Комментарии

Еще никто не оставлял комментариев к данному материалу.

Добавить комментарийПохожие статьи

 • AGAMA Communications: 4 роки лідерства у рейтингу ВРК Advertiser’s Choice AGAMA Communications: 4 роки лідерства у рейтингу ВРК Advertiser’s Choice
  3 грудня 2018 року Всеукраїнська рекламна коаліція (ВРК) опублікувала щорічний рейтинг дослідження Advertiser's Choice (Вибір рекламодавця). За його результатами маркетингові та PR-сервіси комунікаційної групи AGAMA Communications традиційно увійшли в ТОП-3 найбажаніших партнерів для співпраці.
 • В Україні оголошується конкурс серед регіональних видань «Лідер Преси» В Україні оголошується конкурс серед регіональних видань «Лідер Преси»
  Асоціація Незалежних видавців України за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні оголошують про проведення Конкурсу друкованих ЗМІ серед регіональних видань України - "Лідер Преси".
 • Дорожня карта КВН-ЮІР: Чернівці - Чернігів…далі буде Дорожня карта КВН-ЮІР: Чернівці - Чернігів…далі буде
  26   березня у Чернігові, у міському Палаці культури,  відбувся ІІ  відбірковий зональний тур змагання команд Клубу веселих та найкмітливіших юних інспекторів руху України (КВН -ЮІР) сезону 2010. Змагалися команди семи  областей України, путівку до фіналу гри в «Артеці» виборола команда з Донецької області «ДТП».
 • Новая работа TABASCO для VIASAT: Буде по-ТVоєму! Новая работа TABASCO для VIASAT: Буде по-ТVоєму!
  TABASCO запускает имиджевую кампанию для спутникового телевидения VIASAT. Имиджевый ролик, разработанный агентством TABASCO показывает, что VIASAT настраивается на зрителя, предлагая ему именно тот контент, который он хочет.
 • Координатор проектів ОБСЄ в Україні сприяє розвитку екологічної освіти в Україні Координатор проектів ОБСЄ в Україні сприяє розвитку екологічної освіти в Україні
  Київ, 23 липня 2009 року – Екологічна освіта буде включена до освітньої програми середньої школи за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні. Так звана концепція Зеленого пакету, що впроваджуватиметься у співпраці з Міністерством освіти і науки України була представлена представникам засобів масової інформації, освітянам та неурядовим громадським організаціям під час круглого столу в Києві під егідою ОБСЄ.
 • Рекламні доходи регіональної преси знизилися на 26% Рекламні доходи регіональної преси знизилися на 26%
  Рекламні доходи в регіональних ЗМІ у першому кварталі 2009 року знизилися в середньому на 26%, повідомляє Асоціація Незалежних Регіональних Видавців України
 • Директор з розвитку «MTV-Україна» Андрій Мальчевський залишає канал Директор з розвитку «MTV-Україна» Андрій Мальчевський залишає канал
  Андрій Мальчевський, директор департаменту дистрибуції та розвитку мережі «MTV-Україна», звільнився з каналу. Цю інформацію підтвердив «Телекритиці» сам пан Мальчевський. Звільнення відбулося після того, як канал досяг значних успіхів у розбудові покриття, зокрема 29 листопада столичний оператор кабельного телебачення «Воля-кабель» включив «MTV-Україна» до свого соціального пакету (замість «РТР-Планета»).
 • З'їзд НМПУ прийняв програму діяльності на два роки і зміни до статуту, а також обрав нових членів З'їзд НМПУ прийняв програму діяльності на два роки і зміни до статуту, а також обрав нових членів
  Незалежна медіа-профспілка України активно захищатиме інтереси своїх членів при роздержавленні ЗМІ. Зокрема, в програмі діяльності профспілки на найближчі два роки, прийнятій на Другому з’їзді НМПУ, що відбувся у минулі вихідні в Бердянську, передбачено, що НМПУ створить страйковий фонд на випадок оголошення страйків та фонд соціальної допомоги працівникам ЗМІ, запровадить профспілкові інспекції для контролю за дотриманням з боку власників умов журналістів та інше.
 • Андрій Шевченко ставиться до призначення Олени Бондаренко в.о. голови Комітету іронічно Андрій Шевченко ставиться до призначення Олени Бондаренко в.о. голови Комітету іронічно
  26 квiтня семеро членів Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації обрали виконувачем обов’язків голови цього комітету першого заступника голови Олену Бондаренко. «З таким самим успіхом мої колеги з коаліції могли би призначити себе виконувачем обов‘язки Папи Римського або Генсека НАТО, — коментує цю подію голова парламентського комітету з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко. — Закон «Про комітети» та Регламент чітко визначає, що рішення про призначення і звільнення голів комітетів може ухвалювати лише Верховна Рада.»
 • Сьогодні «5 каналу» виповнюється 3 роки Сьогодні «5 каналу» виповнюється 3 роки
  За такий, здавалося б, короткий термін, «П’ятому» вдалося досягти чималих успіхів. Найголовніше — канал міцно закріпився на телевізійному ринку України у статусі Першого інформаційного.