Роз’яснення юридичного медіа комітету УАВПП щодо можливостей розміщення реклами тютюну та алкоголю..

9 февраля 2010 г.

Роз’яснення юридичного медіа комітету УАВПП щодо можливостей розміщення реклами тютюну та алкоголю у друкованих ЗМІ після 01.01.2010, тобто після набуття чинності змін до Закону України «Про рекламу».  З 01.01.2010 року згідно з ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реклами» від 18.03.2008 року №145-VI набули чинності зміни до ЗУ «Про рекламу» щодо обмеження реклами алкоголю та тютюну у друкованих ЗМІ.
Відповідно до Закону України «Про рекламу» в новій редакції:
Частина 1 статті 22 «Реклама тютюнових виробів, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, забороняється:
в усіх друкованих засобах масової інформації (крім спеціалізованих видань);
Частина 2 статті 22 «Реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється:
в усіх друкованих засобах масової інформації (крім спеціалізованих видань);
 
На сьогодні, ані Закон України «Про рекламу», ані інше законодавство, не надають вичерпного визначення поняття «Спеціалізоване видання».
 
Чинні нормативні документи містять лише наближені за змістом визначення:
Пункт 13.3 ДСТУ 3017-95
Спеціалізована газета - газета, яка систематично висвітлює окремі проблеми громадського життя, науки, техніки, культури та інших галузей діяльності і призначена певним категоріям читачів.
Стаття 1 Закону України «Про захист суспільної моралі»
Спеціалізований засіб масової інформації - періодичне друковане видання, радіо-, теле-, відеопрограми, інша форма розповсюдження масової інформації, у тому числі на електронних носіях, матеріали та повідомлення якого у цілому і систематично висвітлюють питання сексу або використовують сексуальну тематику як провідну.
 
З метою визначення поняття «Спеціалізоване видання» в контексті статті 22 Закону України «Про рекламу», необхідно виходити з логіки та понять, що містяться у цьому ж Законі.
 
Аналіз положень чинного Закону України «Про рекламу» засвідчує, що для цілей вищезгаданого нормативно-правового акту під поняттям «спеціалізоване видання», яке вживається у частині 13 ст. 21 та частині 1 ст. 23, розуміється друкований ЗМІ з особливими критеріями, які дозволяють вести мову про наявність спеціалізації. У випадку, передбаченому статтею 21 Закону України «Про рекламу», це категорія читачів («спеціалізовані видання, призначені для медичних установ та лікарів»), а у випадку, передбаченому статтею 23 згаданого Закону, таким критерієм є спеціальна тематична спрямованість («спеціалізовані видання щодо зброї»).
 
Враховуючи вищенаведене, для цілей Закону України «Про рекламу» «періодичне і таке, що продовжується, видання, яке виходить під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію» (ст. 1 «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні»), може вважатися спеціалізованим у випадку наявності та зазначення у свідоцтві про державну реєстрацію спеціальної категорії читачів та/або тематичної спрямованості.
 
Таким чином критеріями віднесення певного друкованого засобу масової інформації до спеціалізованих видань, у яких дозволяється реклама алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів, за аналогією зі "ст.ст. 21, 23 Закону, на нашу думку, можуть бути наявність та зазначення у свідоцтві спеціальної категорії читачів – «доросле населення старше 21 року, споживачі, виробники алкоголю та тютюну», тематичної спрямованості (програмних цілей) – «висвітлення питань виробництва, споживання алкоголю та тютюну» та виду за цільовим призначенням: Спеціалізоване інформаційне, Спеціалізоване довідкове чи Спеціалізоване рекламне.
 
У випадку, якщо видання не створюється як нове (і, відповідно, не проходить процедуру реєстрації), і не проходить перереєстрацію (із заміною свідоцтва) внаслідок настання визначених у законодавстві причин (зміна назви, засновників), то у відповідності з ст. 20 ЗУ «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» зміна тематичної спрямованості чи категорії читачів не є підставою для заміни свідоцтва. Тому будь-яке видання, яке прийняло рішення про спеціалізацію, може повідомити орган реєстрації про зміну категорії читачів та тематичної спрямованості листом і для підтвердження статусу Спеціалізованого, отримати повідомлення.
В усьому іншому реєстрація та діяльність спеціалізованих видань, нічим не відрізняється від звичайних видань. Спеціалізовані видання можуть створюватись у двох основних видах: як окреме видання та як додаток до основного видання.
 
УАВПП
http://www.uapp.orgКомментарии

Еще никто не оставлял комментариев к данному материалу.

Добавить комментарийПохожие статьи

 • Нацрада і мовники не надають роз'яснень щодо спонсорської реклами алкоголю Нацрада і мовники не надають роз'яснень щодо спонсорської реклами алкоголю
  Національна рада з питань телебачення і радіомовлення та мовники не надають Громадській раді роз'яснень щодо розміщення алкогольних спонсорських роликів. Про це йшлося на засіданні Громадської ради 27 липня.
 • Створена робоча група для доопрацювання законопроекту про заборону реклами тютюну Створена робоча група для доопрацювання законопроекту про заборону реклами тютюну
  16 лютого 2011 року на засіданні Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації було прийнято рішення про створення робочої групи для доопрацювання законопроекту №5164, яким передбачається заборона реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів.
 • Створюється робоча група для опрацювання законопроекту про заборону реклами тютюну Створюється робоча група для опрацювання законопроекту про заборону реклами тютюну
   14 лютого 2011 року Андрій Шевченко, народний депутат, голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації, оголосив, що в Комітеті зареєстровано 60 поправок до законопроекту №5164, і на черговому засіданні Комітету, у середу, 16 лютого, він запропонує оформити робочу групу, яка буде опрацьовувати законопроект до другого читання.
 • УАВПП закликає журналістів подавати повні дані про обсяги реклами в пресі УАВПП закликає журналістів подавати повні дані про обсяги реклами в пресі
  Українська Асоціація Видавців (УАВПП) звертається до медіа ресурсів, які професійно висвітлюють роботу медіа ринку України, з проханням про викладення у аналітичних матеріалах повної інформації, а не лише позиції чи експертної думки окремих фахівців. А у випадку подання саме авторських матеріалів, чіткого їх позиціонування саме як авторських, щоб читач не плутав особисте бачення ринку певними експертами із повною картиною.
 • Депутати відхилили законопроекти щодо заборони реклами ліків, сигарет і алкоголю Депутати відхилили законопроекти щодо заборони реклами ліків, сигарет і алкоголю
  Комітет свободи слова та інформації відхилив законопроекти Нестора Шуфрича № 1014 (щодо переривання трансляції кіно- і телефільмів рекламою та заборони рекламування тютюнових виробів та алкогольних напоїв) і № 1103 (щодо заборони реклами лікарських засобів та цілительства в ЗМІ).
 • Спілка підприємств зовнішньої реклами вітає учасників ринку з прийняттям Порядку розміщення ЗР Спілка підприємств зовнішньої реклами вітає учасників ринку з прийняттям Порядку розміщення ЗР
  Спілка підприємств зовнішньої реклами, нарешті, має нагоду привітати учасників ринку зовнішньої реклами з прийняттям Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Києві. Інформуємо, що Порядок розміщення зовнішньої реклами в м. Києві затверджено розпорядженням КМДА 23.08.2007 за № 1100. 28.08.2007 року Київське міське управління юстиції зареєструвало Порядок за № 21/756.
 • Уведено Тарифи на розміщення реклами в об’єктах поштового зв’язку Уведено Тарифи на розміщення реклами в об’єктах поштового зв’язку
  З метою впорядкування розміщення рекламно-інформаційних матеріалів в об'єктах поштового зв'язку та забезпечення зручностей для споживачів щодо одержання необхідної рекламної інформації згідно з наказом генерального директора від 09.08.07 р. за № 309 в УДППЗ "Укрпошта" затверджено Тарифи на розміщення реклами в об'єктах поштового зв'язку.
 • ГУ з питань реклами наполягає на передачі йому повноважень щодо розміщення реклами на транспорті ГУ з питань реклами наполягає на передачі йому повноважень щодо розміщення реклами на транспорті
  Відповідно до пункту 4.1. Положення про головне управління з питань реклами, що було прийняте рішенням Київської міської ради від 28.09.2006  №7/4, основним завданням новоствореного управління є регулювання діяльності у сфері розміщення зовнішньої реклами та реклами на транспорті комунальної власності міста Києва. В пункті 6.12. цього  Положення закріплено за Головним управлінням з питань реклами право на укладання з рекламорозповсюджувачами договорів на розміщення,  розповсюдження та демонтаж реклами на транспорті комунальної власності міста Києва.
 • Зареєстрований ще один законопроект про обмеження реклами алкоголю і тютюну Зареєстрований ще один законопроект про обмеження реклами алкоголю і тютюну
  13 лютого в Верховній Раді був зареєстрований проект Закону про внесення змін до Закону України «Про рекламу» (щодо переривання трансляції кіно- і телефільмів рекламою та заборони рекламування тютюнових виробів та алкогольних напоїв). Автор законопроекту – народний депутат, член фракції блоку «Наша Україна» і член Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Микола Кульчинський. Пан Кульчинський пропонує заборонити переривати рекламою або будь-яким редакційним, авторським чи інформаційним матеріалом (включаючи анонси програм, передач) кіно- і телефільми тривалістю до 70 хвилин (зараз – до 42 хвилин).
 • Рівне може стати «вільною зоною» від зовнішньої реклами алкоголю та тютюну Рівне може стати «вільною зоною» від зовнішньої реклами алкоголю та тютюну
  Майже одноголосно депутати Рівнеради проголосували за прийняття рішення «Про заборону зовнішньої реклами алкоголю та тютюну». Про це ЗІКу повідомили 24 листопада в РПГМ «Опора». Активісти «Опори» сподіваються, що це рішення буде виконане. Контролюватиме його виконання громадська організація.  
Remadeys