Комітет ВР України з питань охорони здоров’я продовжує необґрунтовано наполягати на забороні реклами ліків у ЗМІ

4 марта 2011 г.

УАВПП отримала лист Комітету ВР України з питань охорони здоров’я за підписом голови комітету Т.Д. Бахтеєвої (частина 1, частина 2 , частина 3, частина 4). З отриманої нами інформації зрозуміло, що Комітет ВРУ продовжує необґрунтовано наполягати на забороні реклами ліків у ЗМІ, йдеться, зокрема, про проект закону № 7007 співавтором якого є пані Бахтеєва.
Юридичний медіа Комітет УАВПП підготував наступну інформацію щодо про необґрунтованості заборони реклами ліків:
 • Твердження про велику кількість порушень реклами ліків у пресі нічим не підтверджено. У листі за підписом пані Бахтеєвої зазначено, що порушень багато, проте не вказано скільки це та із якого джерела взята інформація про велику кількість порушень. Більше того, зазначено, що дані державного органу, визначеного таким, що контролює дотримання рекламного законодавства – Держспоживстандарту – насправді «не є показником реального стану справ», і те, як він працює, «є відсутністю контролю».Це є, окрім усього іншого, ще й підміною понять, адже лобісти заборони реклами ліків, використовуючи необізнаність громадян, видають за порушення реклами ліків численні приклади продажу біологічно активних добавок та інших товарів що ніяк не відносяться до ліків. До того ж не розрізняють рекламу у різних каналах – у пресі, на телебачення, радіо і так далі.
 • Міжнародне та вітчизняне законодавство не вимагає заборонити рекламу ліків. Відповідно до частини 2, ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, «обмеження поширювати інформацію, до якої відноситься і реклама, може підлягати таким обмеженням, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі, для захисту репутації чи прав інших осіб». На сьогодні авторами законопроекту не представлено жодного документу, що підтвердив би вплив заборони реклами ліків на покращення стану охорони здоров’я. В Україні відсутня також програма покращення стану охорони здоров’я, яка б передбачала обмеження реклами ліків.
 • Заборона реклами не здешевить ліки. Кошти, які витрачаються фармацевтичним компаніями на рекламу, у випадку її заборони будуть спрямовані на інші механізми просування товару. В першу чергу, вони підуть на збільшення інформації в лікарнях, у аптеках та на прямі заохочення лікарям. Але зменшення витрат на просування, про гіпотетичну можливість якого кажуть автори заборони реклами, не відбудеться. А відтак вартість ліків не зменшиться. У найгіршому випадку на ринку залишаться два сорти ліків – дешеві та дорогі. І обирати споживач буде не стільки за лікувальними властивостями та побічними ефектами, скільки за можливостями свого гаманця. Причому така майже монопольна картинка буде означати, що завтрашні «дешеві» ліки будуть коштувати більше, ніж сьогодні коштують дешеві ліки.
 • Заборона реклами ліків не зменшить рівень самолікування.
За умови скорочення кількості лікарень, низьких зарплат працівників медичної сфери та великої вартості цих послуг, реклама є чи не найменш важливим фактором впливу. Окрім того, відповідальне самолікування – це те, що має світове визнання та заохочується у так званих цивілізованих країнах. І Україна мала б бути зацікавленою у збільшенні обізнаності громадян, у підвищенні рівня якості відповідального самолікування а відтак – у зменшенні навантаження на лікарів. Це можливо лише за умови ведення просвітницької роботи та розповсюдження реклами у відповідності до вимог законодавства.
 • Наявність реклами ліків сприяє їх здешевленню та більш якісному лікуванню. За допомогою реклами фармацевтичні компанії ведуть конкурентну боротьбу та змушені постійно шукати шляхів для здешевлення ліків та зменшення їх вартості. У випадку заборони реклами на ринку України залишиться декілька монополістів, що зможуть вільно збільшувати ціни на свою продукцію. Без реклами, жодна нова компанія не зможе запропонувати споживачам більш якісні чи дешевші ліки. Відсутність реклами не дозволяє виробникам ліків розробляти та впроваджувати нові, інноваційні ліки – адже їх неможливо буде просувати на ринок.
 • На сьогодні запропоновано більш дієві механізми зменшення безвідповідального самолікування та неправильного вживання ліків. До Верховної ради внесено та прийнято у першому читанні проект Закону 4708 від 24.06.2009. Зазначений проект замість заборони інформувати населення забезпечить розміщення попереджувальних написів про необхідність бути обережним при вживанні ліків.
Нагадаємо, що Українська Асоціація Видавців (УАВПП) звернулася з листом (Вих. № 02/01 від 10.01.2011 р. - частина 1, частина 2) до голови комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Бахтеєвій Т.Д. про доопрацювання проекту Закону № 7007 «Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері охорони здоров'я (щодо посилення контролю за обігом лікарських засобів, харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок)».
Головний акцент в зверненні зроблений на прохання ЗАМІСТЬ ЗАБОРОНИ реклами та розповсюдження інформації про лікарські засоби (окрім спеціалізованих ЗМІ та конференцій для лікарів) ВВЕСТИ обов’язковий попереджувальний напис у всіх рекламних повідомленнях виробників лікарських засобів на кшталт «Міністерство охорони здоров’я попереджає про небезпеку самолікування» та зобов’язати видавців надавати до 10% від площі розміщеної реклами лікарських засобів під соціальну рекламу з питань охорони здоров’я та медичних послуг.
УАВПП наголошує на готовності всіляко сприяти роботі Комітету в частині пошуку найефективніших рішень проблем охорони здоров’я та на сторінках періодичних видань – членів УАВПП вести роз’яснювальну роботу серед населення, яку ми вважаємо найбільш дієвим інструментом боротьби з неналежним використанням ліків та безконтрольним споживанням харчових добавок та їх неправильним застосуванням.
Крім того, УАВПП, разом з іншими провідними професійними об’єднаннями медіа та фармацевтичної галузей, за результатами проведеного 1 березня 2011 року Круглого столу «10 міфів про рекламу ліків» до участі у якому були залучені представники медіа та рекламної індустрії, громадських організацій та галузевих асоціацій у сфері охорони здоров’я, народні депутати України, урядовці, медіа-експерти, рекламодавці і журналісти, звернулися до Голови ВРУ та народних депутатів України з відкритим зверненням щодо ситуації, яка склалася у зв’язку з законодавчими ініціативами щодо заборони реклами ліків. Це звернення розміщене тут (http://itk.ua/ua/press/item/id/718) і є відкритим до підписання іншими учасниками до 20:00 понеділка, 14 березня 2011 року.Комментарии

Еще никто не оставлял комментариев к данному материалу.

Добавить комментарийПохожие статьи

 • ІнАУ та Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації провели круглий стіл «Функціонування та діяльність Інтернет-ЗМІ: проблеми ІнАУ та Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації провели круглий стіл «Функціонування та діяльність Інтернет-ЗМІ: проблеми
  Наскрізною темою заходу стало обговорення учасниками переваг та перспектив впровадження саморегулюючих механізмів в інформаційній сфері, зокрема, що стосується діяльності інтернет-ЗМІ. Голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко підкреслив, що Інтернет в Україні сьогодні є територією свободи, і висловив побажання, аби такий стан справ у мережі залишався і надалі.
 • Звернення до Президента України, Прем’єр-міністра України, Голови Верховної Ради України... Звернення до Президента України, Прем’єр-міністра України, Голови Верховної Ради України...
  Користуючись нагодою, дозвольте висловити вам свою повагу та звернутися до вас як до політиків та відповідальних громадян. 25 грудня 2008 року у Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону №3563 Кондратюк-Абдулліна про внесення змін до Закону України «Про рекламу» (щодо запобігання негативним наслідкам фінансово-економічної кризи у рекламній галузі та електронних засобах масової інформації).
 •      До кінця року будуть оголошені лидери галузі охорони здоров’я. До кінця року будуть оголошені лидери галузі охорони здоров’я.
  Вже у грудні громадяни України отримають підказку професіоналів – перелік 100 кращих лікарів та закладів охорони здоров’я, складений за результатами опитування працівників сфери охорони здоров’я. Про це заявив на прес-конференції з нагоди старту Національної медичної премій «Асклепій» Сергій Сошинський, директор ПМРА «MARSMEDIA».
 • Комітет ВР з питань свободи слова пропонує Нацраді скасувати мовні рекомендації Комітет ВР з питань свободи слова пропонує Нацраді скасувати мовні рекомендації
  Комітет ВР з питань свободи слова та інформації запропонував Нацраді з питань телебачення та радіомовлення скасувати нову редакцію Рекомендацій щодо визначення мови програм і передач (затверджених рішенням № 580 від 26.03.2008 р.). Голова Нацради Віталій Шевченко каже, що його позиція від цього не зміниться.
 • Депутати відхилили законопроекти щодо заборони реклами ліків, сигарет і алкоголю Депутати відхилили законопроекти щодо заборони реклами ліків, сигарет і алкоголю
  Комітет свободи слова та інформації відхилив законопроекти Нестора Шуфрича № 1014 (щодо переривання трансляції кіно- і телефільмів рекламою та заборони рекламування тютюнових виробів та алкогольних напоїв) і № 1103 (щодо заборони реклами лікарських засобів та цілительства в ЗМІ).
 • 25 лютого Комітет ВР з питань свободи слова та інформації проведе виїзне засідання в НТКУ 25 лютого Комітет ВР з питань свободи слова та інформації проведе виїзне засідання в НТКУ
  25 лютого 2008 року о 12.00 розпочнеться виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації у приміщенні Національної телекомпанії України (Київ, вулиця Мельникова, 42). Питання, що стоїть на порядку денному – «Про ситуацію, що склалась по звільненні президента НТКУ Віталія Докаленка та призначенні виконувача обов’язків президента НТКУ».
 • Комітет зі свободи слова та інф-ції дав негативний висновок по законопроекту щодо соціальної реклами Комітет зі свободи слова та інф-ції дав негативний висновок по законопроекту щодо соціальної реклами
  Комітет зі свободи слова та інформації розглянув проект Закону про внесення змін до Закону України “Про рекламу” (щодо соціальної реклами, реєстр. № 1044, внесений народним депутатом України В.Писаренком). Комітет ухвалив повернути проект Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про рекламу” (щодо соціальної реклами) суб‘єкту права законодавчої ініціативи. Рішення прийнято одноголосно. Про це «МедіаБІзнесу» повідомили в прес-центрі  Незалежної Асоціації Телерадіомовників.
 • ГУ з питань реклами наполягає на передачі йому повноважень щодо розміщення реклами на транспорті ГУ з питань реклами наполягає на передачі йому повноважень щодо розміщення реклами на транспорті
  Відповідно до пункту 4.1. Положення про головне управління з питань реклами, що було прийняте рішенням Київської міської ради від 28.09.2006  №7/4, основним завданням новоствореного управління є регулювання діяльності у сфері розміщення зовнішньої реклами та реклами на транспорті комунальної власності міста Києва. В пункті 6.12. цього  Положення закріплено за Головним управлінням з питань реклами право на укладання з рекламорозповсюджувачами договорів на розміщення,  розповсюдження та демонтаж реклами на транспорті комунальної власності міста Києва.
 • Позиція Асоціації зовнішньої реклами України стосовно ситуації в галузі зовнішньої реклами Києва Позиція Асоціації зовнішньої реклами України стосовно ситуації в галузі зовнішньої реклами Києва
  «…Вважаємо, що на сьогодні першочергове завдання — не публічні виступи, а внесення у письмовому вигляді продуктивних пропозицій та аргументованих зауважень з метою вдосконалення та термінового прийняття нового Порядку розміщення рекламних засобів у м. Києві, узгодженого з вимогами чинного законодавства…» — саме під таким приводом чиновники КМДА свого часу відмовились від участі у круглому столі, організованому Асоціацією зовнішньої реклами, та присвяченого аналізу рекламного ринку Києва.
 • Парламентський Комітет з питань свободи слова розглянув ситуацію з «Толокою» та відхилив три законоп Парламентський Комітет з питань свободи слова розглянув ситуацію з «Толокою» та відхилив три законоп
  21 березня 2007 року парламентському Комітету з питань свободи слова та інформації терміново довелося вносити в порядок денний чергового засідання питання: про ситуацію, яка склалася з телепрограмою «Толока». На засідання були запрошені автор та ведучий програми Віктор Павлюк, президент НТКУ Віталій Докаленко, перший заступник голови Держкомтелерадіо Олександр Курдинович та інші. Віталій Докаленко не відгукнувся на запрошення народних депутатів (за словами Олександра Курдиновича, він поїхав у відрядження), і замість себе нікого не делегував. Тому офіційна позиція НТКУ з цього питання на засіданні озвучена не була.